Darmowa dostawa od 2500 zł

WODOODPORNA TAPETA W ŁAZIENCE

WODOODPORNA TAPETA W ŁAZIENCE

Tapety i łazienka? Dla wielu osób takie połączenie wydaje się absurdalne, wszak jest to miejsce bardzo narażone na wilgoć. Okazuje się jednak, że współcześnie produkowane tapety są w stanie bez najmniejszego problemu sprostać każdemu wyzwaniu i z powodzeniem mogą zastąpić nie tylko tradycyjne kafelki, ale nawet być zastosowane w tak ekstremalnych miejscach jak… kabina prysznicowa! 

We współpracy z naszym partnerem i dystrybutorem - firmą Max - Fliz, przygotowaliśmy kilka inspiracji jak można zastosować tapety w nowoczesnych łazienkach i salonach kąpielowych.

 

fot. Łazienka pokazowa - Poznaj swoje wnętrze w Maxfliz Wrocław

Tapeta wodoodporna

Oczywiście nie każda tapeta nadaje się do aplikacji w miejscu narażonym na wilgoć, w tak dużym stopniu jak ma to miejsce w przypadku łazienki, czy też kuchni, dlatego należy zacząć od wybrania właściwego materiału na tapetę. Wybór w tym przypadku jest oczywisty i bardzo prosty: laminowany winyl samoprzylepny, który dzięki swoim właściwościom gwarantuje nie tylko stuprocentową odporność (!) na wilgoć, ale również jest w pełni zmywalny, czyli pozwala na użycie środków chemii gospodarczej, a nawet szorowanie. Gdy już to wiemy, pozostaje nam tylko wybrać wzór, jaki ma się znaleźć na naszej tapecie i... cieszyć się pięknym wnętrzem.

fot. Łazienka pokazowa - Poznaj swoje wnętrze w Maxfliz Wrocław

Przygotowanie powierzchni pod tapetę wodoodporną

Aby wodoodporna tapeta spełniła swoje zadanie, musi zostać naklejona na odpowiedniej powierzchni. Jak ją przygotować? Przede wszystkim musi to być powierzchnia gładka, doskonale utwardzona, sucha i pozbawiona wszelkich zabrudzeń, zwłaszcza pyłu i tłuszczu. Jeśli decydujemy się na naklejenie tapety wodoodpornej na „surowej” ścianie, należy najpierw położyć gładki tynk - gładź gipsową, następnie użyć preparatu do wet systemu - Teknos Timantti W - dostępne u nas w dziale akcesoria. Na wyschniętą ścianę, aplikujemy pierwszą warstwę preparatu rozcieńczoną z wodą 1:1 - jako gruntowanie ściany. Po 24 h - aplikujemy drugą warstwę, już bez rozcieńczania z wodą, za pomocą małego wałeczka, bardzo dokładnie, miejsce przy miejscu. W ten sposób mamy już położoną hydroizolację na ścianę, która jest idealnie gładka i nadaje się do montażu tapety samoprzylepnej. Należy jedynie pamiętać aby brzegi tapety po montażu, zabezpieczyć silikonem, co zagwarantuje jej pełną wodoszczelność. 

Co ciekawe (i bardzo praktyczne!) winylowe tapety samoprzylepne można również stosować na innych powierzchniach, takich jak: szkło, kafelki, lacobel, płyta meblowa laminowana lub lakierowana, a także nakleić na inną tapetę. Istotne jest tylko to, aby powierzchnia była gładka, odtłuszczona, sucha i czysta. 

 

fot. Łazienka pokazowa - Poznaj swoje wnętrze w Maxfliz Wrocław

Wodoodporna i wytrzymała

Winylowa tapeta samoprzylepna tworzona z zamiarem aplikacji w miejscach bezpośrednio narażonych na działanie wody, takich jak łazienka, czy też kuchnia, już na etapie produkcji przygotowywana jest w taki sposób, aby mogła w stu procentach spełnić swoją funkcję. Przede wszystkim zatem jest drukowana na wspomnianym już (wodoodpornym) winylu, a następnie strona z nadrukiem zostaje zabezpieczona dodatkową warstwą (przezroczystego i wytrzymałego) laminatu. Tak przygotowana tapeta nie wymaga już dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią, np. szkłem lub lacobelem, gdyż jest produktem w pełni wodoodpornym. A dzięki dodatkowej warstwie zabezpieczenia, również bardzo wytrzymałym.

Samoprzylepna i praktyczna

Kolejnym elementem pozwalającym na stosowanie z powodzeniem tapet winylowych w ekstremalnie wymagających warunkach, jest specjalnie opracowana warstwa kleju kropelkowego (umieszczona już na tapecie). Klej naniesiony podczas produkcji na tapetę winylową zamknięty jest w tzw. mikrokapsułkach, co niesie ze sobą bardzo dużo zalet. Po pierwsze tapetę z takim typem warstwy klejącej bardzo łatwo dopasować do oklejanej powierzchni, gdyż posiada ona bardzo słabą „przyczepność początkową”, co umożliwia jej wielokrotne próbne przyklejanie (dopasowywanie), odklejanie i przesuwanie, aż do uzyskania idealnego ułożenia. Drugą bardzo ważną zaletą jest to, że dzięki warstwie kleju w postaci wspomnianych mikrokapsułek i powstałej dzięki temu przestrzeni między nimi, powietrze uwięzione pod tapetą podczas jej naklejania przemieszcza się pomiędzy kapsułkami kleju, pozwalając na łatwe przepchnięcie go na krawędź tapety i usunięcie, co zapobiega tworzeniu się pęcherzyków powietrza oraz zagięć. Dzięki temu tapeta doskonale przywiera do powierzchni (pod warunkiem, że ta została wcześniej odpowiednio przygotowana) i zapobiega przedostawaniu się wilgoci pod spód.

Gdy już mamy pewność, że poszczególne części tapety zostały prawidłowo rozmieszczone na oklejanej powierzchni, wygładzamy całość (odpowiednim do tego narzędziem tzw. raklą) dociskając tapetę do powierzchni, co z kolei powoduje pęknięcie mikrokapsułek z klejem. Dopiero wtedy następuje ostateczny proces wiązania samoprzylepnej tapety winylowej z podłożem. Proces ten nazywamy adhezją i trwa on 24 godziny po tym czasie tapeta traci swoją słabszą przyczepność do podłoża oraz zdolność do repozycjonowania jej na ścianie i trwale wiąże się z oklejaną powierzchnią.

Prostota i szybkość aplikacji

Tak przygotowana i naklejona (w przypadku szerszych ścian niż 135 cm, koniecznie „na zakładkę”, aby nie przepuścić wilgoci na krawędziach) tapeta winylowa, będzie równie odporna i trwała jak tradycyjne kafle. A do tego ma jeszcze jedną bardzo praktyczną zaletę – możliwość łatwej zmiany w dowolnym momencie, bowiem – mimo, że doskonale trzyma się powierzchni – jest jednocześnie łatwa do usunięcia. Wystarczy odkleić narożnik tapety, pewnie go pociągnąć pod kątem 45 stopni i… można bez problemu usunąć tapetę w jednym kawałku! Takiej wygody w zmianie wystroju wnętrza nie dadzą nam żadne kafle, czy też nawet tradycyjna, papierowa tapeta, po której (często niełatwym) usunięciu trzeba jeszcze poświęcić sporo pracy na oczyszczenie oklejanej powierzchni z resztek kleju. Tymczasem po usunięciu samoprzylepnej tapety winylowej, oklejana powierzchnia jest od razu gotowa do naklejenia następnej tapety! To się nazywa prawdziwa wolność twórcza.

fot. Łazienka pokazowa - Poznaj swoje wnętrze w Maxfliz Wrocław

Zalety winylowej tapety

Samoprzylepne laminowane tapety winylowe są w pełni wodoodporne, nietoksyczne, jak również w pełni zmywalne, gdyż można je czyścić chemią gospodarczą oraz szorstkimi narzędziami do szorowania armatury sanitarnej. Są także odporne na wysoką temperaturę (możliwość oklejenia powierzchni znajdujących się blisko źródeł ciepła, np. w kuchni), możemy na nich umieścić dowolny wzór, a do tego tapeta winylowa jest materiałem kryjącym oklejaną powierzchnię w stu procentach, nie musimy się zatem obawiać, że cokolwiek będzie przez nią prześwitywało. Dodajmy do tego łatwość i szybkość aplikacji oraz bardzo dobry stosunek kosztów do dużego wachlarzu zalet. Czy można sobie życzyć czegoś więcej?

Więcej ciekawych aranżacji łazienek znajdziecie na www.maxfliz.pl

0

Skomentuj