Darmowa dostawa od 2500 zł

Dlaczego kolory mogą się różnić?

Zamawiając różne produkty - tapeta, pościel, dywan, tkanina z nadrukiem z tym samym wzorem, należy mieć na uwadze, że kolorystyka tych produktów względem siebie może być różna. 


Każdy z tych produktów produkowany jest w innej firmie, u nas tapety, dywany w Belgii, tekstylia w Łodzi, wykorzystywane są do tego zupełnie różne technologie produkcji, różne tusze, różne profile kolorystyczne, a przede wszystkim inne materiały podkładowe o różnym odcieniu bieli.


Na kolor ostatecznego produktu ma wpływ cala masa czynników technicznych i ujednolicenie barw w obrębie kilku firm jest niemożliwe. Nawet gdybyśmy sami posiadali każdą z tych technologii spójność kolorystyczną byłoby niezwykle ciężko uzyskać.

Nawet tapety, które produkujemy sami, w zależności od podkładu - materiału i struktury mogą mieć delikatnie inne w odbiorze kolory, chociażby ze względu na to że struktury inaczej odbijają światło i jedne wydają się być bardziej nasycone kolorystycznie, a inne mniej. Biel może być zimna lub ciepła, śnieżnobiała lub lekko kremowa.

Najbardziej różnice widać w kolorach typu beże, szarości, pudrowe róże oraz odcienie granatu i grafitu.


Na odbiór koloru ma również ogromny wpływ barwa światła, które potrafi np szare kolory zmieniać w zielonkawe- ciepła barwa światła lub niebieskawe - zimna barwa światła.

Wpływa mają też inne elementy otoczenia - jak kolory mebli, kolory ścian - np czerwone ściany mogą odbijać światło i jasnym kolorom nadawać różowawy odcień.


Co więcej kolory w katalogach papierowych, na monitorach komputerów, na ekranach telefonów czy na wydrukach z drukarek również mają zupełnie inne kolory, niż to co fizycznie znajduje się na produkcie i dopiero specjalne wykalibrowanie sprzętu pod druk pozwala na zobaczenie koloru takim jaki wyjdzie z danej konkretnej maszyny produkcyjnej.


Dlatego też sugerujemy zawsze tam gdzie to możliwe zamówienie próbki, a przy kompozycjach mieszanych - tapeta/dywan, czy dywan poduszka, należy mieć na uwadze że kolory mogą mieć różne nasycenie lub delikatnie różny odcień.