Darmowa dostawa od 2500 zł

HISTORIA TAPETAMI ZDOBIONA część 3: dojrzałość

HISTORIA TAPETAMI ZDOBIONA część 3: dojrzałość

Wiek XXI okazał się niezwykle przychylny dla branży tapeciarskiej, obfitując we wszelkiego rodzaju innowacje, zarówno w obszarze nowych materiałów, jak i technologii druku. I choć tapety w swojej najbardziej tradycyjnej, papierowej formie, wciąż cieszą się zainteresowaniem, początek nowego wieku upływa pod znakiem różnorodności, dynamicznej mieszanki klasyki z nowoczesnością.

Współcześnie, decydując się na zastosowanie tapet, czy to w pomieszczeniu mieszkalnym, biurowym, czy usługowym, mamy do wyboru nieskończoną liczbę wzorów i sporą liczbę materiałów. Oczywiście najbardziej klasycznym materiałem pozostaje papier i zapewne wielu z nas myśląc o wykończeniu wnętrza za pomocą tapet w pierwszej kolejności pomyśli właśnie o tej opcji. Warto jednak wiedzieć, że – zwłaszcza w ostatnich dekadach – materiały będące bazą do tworzenia oklein (nie tylko ściennych), bardzo się zróżnicowały. Można wręcz powiedzieć, że dojrzały, co daje nam – użytkownikom – zupełnie nowe możliwości. I dlatego, aby móc w pełni wykorzystać zalety nowoczesnych tapet, zanim dokonamy wyboru, warto zapoznać się z tym, co oferuje nam współczesny rynek.

Zacznijmy od poziomu podstawowego, czyli tapety papierowej. Ta opcja, choć złote czasy tego materiału już przeminęły, niewątpliwie posiada kilka zalet, które decydują o jej względnie niesłabnącej popularności. Tapeta papierowa nadal pozostaje najtańszą z wszystkich dostępnych opcji, jak również – zazwyczaj – najłatwiej dostępną, gdyż produkowana masowo sprzedawana jest przez wielkie sklepy sieciowe. Te dwa elementy, czyli niska cena i łatwa dostępność, często decydują o wyborze. Można do tego ewentualnie dodać również trzeci czynnik: brak dostatecznej wiedzy na temat alternatyw na tle których wady tapety papierowej stają się bardzo wyraziste. Przede wszystkim bowiem tapeta papierowa jest bardzo nietrwała i ekstremalnie narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, zabrudzenia oraz wilgoć. Nie jest również dobrym materiałem, jeśli zależy nam na ukryciu nierówności ścian, gdyż te będą pod nią dosyć dobrze widoczne. Co prawda sytuacja może, jeśli chodzi o to ostatnie, wyglądać nieco lepiej, jeśli tapeta papierowa jest złożona z więcej niż jednej warstwy (niekoniecznie papierowej), nadal jednak nie mamy co liczyć na dobrą odporność, jak również na najniższą cenę. Jeśli zatem zależy nam na jakości i trwałości, tapety złożone głównie z papieru należałoby raczej odłożyć już do lamusa.

Bardzo popularnym rodzajem tapet są obecnie tapety flizelinowe, czyli wykonywane z włókniny. Jest to materiał, który odznacza się dużą trwałością, jak również chętnie łączony jest z innymi materiałami, obecnie już coraz rzadziej z papierem, a najczęściej z winylem. Flizelina gładka jest materiałem ekologicznym, nietoksycznym i niepalnym, znacznie bardziej odpornym na uszkodzenia mechaniczne, i dopuszczającym czyszczenie wilgotną ściereczką lub gąbką. Mocowana jest za pomocą specjalnych klei, które nakładamy nie na pasy tapet, lecz na oklejaną powierzchnię, co znacznie ułatwia zadanie. W połączeniu z winylem jako powierzchnią wierzchnią, pozwalającą na dodanie tapecie różnorodnych struktur (beton, sand, brush, linen: złoto, srebro, miedź) jest doskonałym i uniwersalnym materiałem, który odpowiednio użytkowany będzie nam służył przez długie lata.

Najbardziej uniwersalnym i ekstremalnie odpornym materiałem z obecnie najchętniej używanych do tworzenia tapet, jest winyl samoprzylepny, który w formie laminowanej jest najbardziej ekskluzywną i wszechstronną wersją. Samoprzylepny winyl laminowany łączy w sobie wszystkie zalety nowoczesnych tapet: jest ekstremalnie odporny na uszkodzenia mechaniczne (w tym czyszczenie chemią gospodarczą, a nawet szorowanie), wodoodporny (doskonale sprawdza się nawet w miejscach tak krańcowo narażonych na działanie wody jak kabina prysznicowa, czy też powierzchnia przy wannie), można go stosować na najróżniejszych gładkich powierzchniach (nie tylko na ścianach czy suficie), również jako okleinę do mebli, drzwi i powierzchni szklanych. Tak wszechstronne możliwości wykorzystania tej tapety/okleiny potęgują potencjał wszelkich projektów wnętrz, których spójność może dzięki temu osiągnąć niespotykaną dotąd synergię. Biorąc pod uwagę liczne zalety połączone z dużą trwałością pozwalającą użytkować te tapety/okleiny bez uszczerbku nawet przez kilkanaście lat, jest to również rozwiązanie najbardziej ekonomiczne.

Jeśli do tych wszechstronnych materiałów dodamy spersonalizowaną usługę, oferującą tapety tworzone na zamówienie i na wymiar, dokładnie dopasowane do naszych potrzeb i wymagań, odkryjemy na nowo przyjemność płynącą z niczym nieograniczanego kreowania swojej prywatnej i zawodowej przestrzeni.

Tapety przebyły długą drogę, od ręcznie malowanych na papierze ryżowym, po produkowane masowo na różnorodnych materiałach i w niezliczonej liczbie wzorów. Ogromnym przełomem stały się tapety tworzone na wymiar na zamówienie, produkowane na najróżniejszych, praktycznych, odpornych i ekologicznych materiałach oraz z zastosowaniem ekologicznego druku (lateksowego). To właśnie ta idea tworzenia tapet, bez niepotrzebnych ograniczeń, pozwoliła na ucieczkę od ustandaryzowanych rozmiarów i indywidualne dopasowanie wzorów pod konkretne pomieszczenia i nietypowe przestrzenie, co z kolei pozwoliło uzyskać zupełnie nową jakość designu wnętrz. Jednocześnie tapety zatoczyły pełne koło, znowu stając się nośnikiem sztuki, czego doskonałym przykładem są tapety Wall Art, które – jak kiedyś gobeliny – są również nośnikiem dla wielkich dzieł klasycznych malarzy, wprowadzając wielką sztukę do naszych codziennych pomieszczeń.

Tapety nigdy dotąd w historii tej branży nie były tak różnorodne, praktyczne i uniwersalne jak dzisiaj, na pewno więc warto rozważyć tę niezwykle bogatą opcję przy aranżowaniu zarówno przestrzeni mieszkalnej, biurowej, jak i usługowej. To inwestycja nie tylko w najwyższą jakość, ale również i w niebanalny styl.

0

Skomentuj