Darmowa dostawa od 2500 zł

APASZKA: PONADCZASOWY I UNIWERSALNY DODATEK NA KAŻDĄ OKAZJĘ

APASZKA: PONADCZASOWY I UNIWERSALNY DODATEK NA KAŻDĄ OKAZJĘ

Niepozorny kawałek materiału, starszy niż historia mody i tak wiekowy, jak historia ludzkiego odzienia. Praktyczny, uniwersalny, ponadczasowy. Doskonały na porę zimową i letnią. Dla kobiet i mężczyzn. Odpowiednio dobrana apaszka pasuje do każdego stroju, luźnego i formalnego. Nie powinno jej zabraknąć w żadnej garderobie. Jak ją nosić? Oto garść inspiracji.

IKONA MODY

Apaszki na przestrzeni wieków różnie nazywano i wykonywano je z różnych materiałów. Raz były dodatkiem bardziej praktycznym, innym razem bardziej ozdobnym. Jednak nie ma wątpliwości, że najbardziej znanym, rozpoznawalnym i szlachetnym rodzajem apaszki, jest apaszka jedwabna. To coś więcej niż dodatek, to ikona mody. Niepozorna, zwiewna, barwna. Jej obecność jest w stanie zmienić zwyczajny strój w nieprzeciętną kreację. Wystarczy jedynie odrobina kreatywności i odwagi.

APASZKA NA GŁOWIE

Zacznijmy od głowy. Najprostszą rzeczą, jaką można zrobić z apaszką na naszej głowie, to zwyczajnie ją przewiązać. No, nie do końca. A to dlatego, że można ją przewiązać na co najmniej kilka sposobów i każdy z nich ma swój własny, wyrazisty wydźwięk i stylową moc. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Klasyczne wiązanie wokół owalu twarzy pod szyją: to chyba najbardziej u nas znany sposób wiązania chusty, którą przecież jest apaszka; znamy go chociażby dzięki naszym babciom i nie przypadkiem, bowiem taki styl noszenia apaszek był bardzo popularny w latach 40. i 50. i w połowie XX wieku nosiło się tak wiele gwiazd Hollywoodu. Wystarczy zerknąć do kinematografii z tych czasów, aby przekonać się, że połączenie chusty z okularami przeciwsłonecznymi to nierozerwalny i ponadczasowo elegancki sposób noszenia tego prostego dodatku. A do tego ten unoszący się wokół klimat tajemniczości (tu znowu skojarzenie z gwiazdami kina) może być dla wielu w czasach wszechobecnych kamer cennym bonusem. Poza tym, trudno chyba o większego klasyka, jeśli chodzi o noszenie apaszki na głowie. Możemy tu również zastosować luźniejszą formę, pomijając wiązanie, tzn. zakrywamy głowę chustą, a następnie zawijamy jej dolne rogi na przemian wokół szyi, pozostawiając więcej luzu – to bardziej szykowna opcja znana np. z mody z lat 80.

Bandana czyli zakryta górna część głowy z wiązaniem z tyłu: jeśli jakikolwiek sposób noszenia apaszki na głowie może konkurować pod względem popularności z klasycznym przewiązaniem pod szyją, to chyba tylko wiązanie w stylu bandana; to również nawiązanie do połowy XX wieku, ale już w nieco bardziej „drapieżnym” stylu, który pewnie wielu z nas skojarzy z niesamowitymi motocyklami pędzącymi przez szerokie, pustynne drogi. Ten sposób wiązania został również rozpropagowany przez zespół Guns N’ Roses w latach 90. Takie wiązanie bez wątpienia może więc nadać naszej kreacji „rockenrollowego pazura”. W tej opcji całość powinna dosyć mocno przylegać do głowy a węzeł powinien być zwarty.

Bandana w stylu pirackim: wiązanie w stylu bandana można również wykonać w bardziej luźnym stylu, zwłaszcza gdy mamy do dyspozycji bardzo kolorową jedwabną apaszkę; różnica polega na tym, że staramy się zakryć nieco mniej włosów i zostawiamy z tyłu na wiązaniu luźną część chusty elegancko spływającą w dół. Możemy też spróbować uformować wiązanie w bardziej fantazyjne układy. Taki wiosenno-letni dodatek ożywi np. każdą letnią sukienkę.

Turban wiązany na czole: i oto kolejna forma wiązania chusty zakrywającej większą część włosów. Apaszkę rozkładamy z tyłu głowy, a następnie wiążemy gustowny supełek na lub tuż nad czołem. Wiązanie w tym przypadku powinno być zwarte. To również klasyczny i przy tym bardzo praktyczny sposób noszenia apaszki. Jednocześnie, w przeciwieństwie do stylu bandana, znacznie bardziej stonowany.

Wiązanie na czole pod włosami: to również jeden z klasycznych styli kojarzący się z latami 40. i 50. XX wieku i bardzo praktyczne zastosowanie apaszki, pozwalające na szybkie zebranie włosów w jednym miejscu. W tej opcji wiążemy chustę wokół głowy u podstawy włosów, pozostawiając je odsłonięte w górnej części; w ten sposób możemy zdecydować, czy włosy pozostawić rozpuszczone, czy też je spiąć np. w gustowny kok. Ta ostatnia opcja to klasyczne zestawienie w tym wiązaniu.

Wiązanie pod włosami z tyłu głowy: apaszkę wiążemy wokół głowy u podstawy włosów z tą różnicą, że zawiązujemy ją tym razem z tyłu, co daje nam kilka nowych możliwości odnośnie samego wiązania; a to może tu być różne: zwarte, ozdobne lub luźno opadające – każda z tych opcji nada fryzurze innego, oryginalnego stylu.

Wiązanie pod włosami z tyłu głowy z przedłużeniem na szyję: przy odpowiednio długiej apaszce można się pokusić o wykorzystanie jej jednocześnie na dwa sposoby – jako opaskę na włosy oraz ozdobę na szyi; w tym celu zawiązujemy apaszkę z tyłu pod włosami, a następnie przeciągamy oba końce nad ramionami i wiążemy je pod szyją, uzyskując w ten sposób podwójny efekt.

Wiązanie na warkoczu lub na końskim ogonie: oczywiście, mając długie włosy, można wykorzystać apaszkę na więcej sposobów, a jednym z najprostszych jest przewiązanie apaszki na warkoczu lub użyciu jej do związania końskiego ogona. Dodatkowo apaszkę na warkoczu można zawiązać w różnych miejscach. Samo wiązanie również może przyjmować różne formy, od wielokrotnego oplecenia, poprzez ozdobne kokardy, aż po luźny zwis, wszystko zależy od naszego gustu oraz kreacji i okazji. W ten sposób dopasowana, luksusowa jedwabna apaszka sprawdzi się również w stroju formalnym. Nie bójcie się eksperymentować!

Obwiązana na koku: piękną i zwiewną apaszką możemy również obwiązać cały kok, czyniąc z niego wyjątkową, oryginalną ozdobę głowy; możemy tutaj poszaleć i zastosować na nim elegancki, zwarty oplot, zawiązać na nim piękny, jedwabny kwiat lub jakiś rodzaj kokardy – ta pierwsza opcja może się sprawdzić zarówno w stroju formalnym jak i codziennym, a druga i trzecia świetnie uzupełnią np. letnią sukienkę; równie pięknie i intrygująco będzie się prezentował kok opleciony apaszką, której jednocześnie pozwolimy luźno zwisać na głowie niczym kaskada kolorowych włosów – porywający efekt gwarantowany!

Wpleciona w kok lub warkocz: gdy samo wiązanie apaszki wokół włosów pobudzi waszą kreatywność, warto pójść krok dalej i spróbować wpleść apaszkę we włosy; to naprawdę świetna zabawa, a do tego efekt końcowy niejednokrotnie was zadziwi. Apaszkę można zarówno wpleść w warkocz, jak i w kok. Zwłaszcza w tym drugim przypadku apaszka może być również częścią stroju formalnego. Wpleciona we włosy, kolorowa jedwabna apaszka, może je zmienić nie do poznania!

Luźna opaska w stylu hipisowskim: szczyt popularności na apaszki przypadł na zwiewne i kolorowe lata 70. XX wieku i wtedy też apaszki zostały „uwolnione ze sztywnych więzów”; były to czasy, gdy damskie kreacje zrobiły się luźniejsze, a zatem również apaszki zaczęto wiązać nieco luźniej, pozwalając im zwiewnie spływać po ramionach. Najbardziej klasycznym wiązaniem z tego okresu jest przewiązanie apaszki na czole wokół głowy, pozostawiając ją luźno opadającą.

Wiązanie na kapeluszu: jeśli możemy wiązać apaszkę na głowie, to czemu nie na kapeluszu? Ta opcja przyszła w naturalny sposób i również, nie przypadkiem, kojarzy się z latami 70. Na takim połączeniu zyskują zwłaszcza kapelusze z szerokimi rondami, choć oczywiście nie jest to jedyna kombinacja. Generalnie jest to styl doskonale pasujący do luźnych, wakacyjnych kreacji. W ten sposób np. zwykłe, słomkowe, plażowe nakrycie głowy, może natychmiast zyskać niesamowity szyk. Klasyka zawsze jest modna!

APASZKA NA SZYI

Apaszka na szyi również daje nam wiele opcji zastosowania i możliwości znaczącego wpłynięcia na ostateczny wydźwięk naszej kreacji, luźnej lub formalnej. Oto na co warto zwrócić szczególną uwagę w przypadku okolic szyi.

Zawinięta luźno wokół szyi: najbardziej klasyczne zastosowanie apaszki na szyi, to oczywiście luźne jej oplecenie, bez wiązania; taki dodatek sprawdzi się zarówno w stroju damskim, jak i męskim, w tym pierwszym mogąc dodać elegancji zarówno strojowi bardziej luźnemu, jak i formalnemu, a w tym drugim np. nadając większego luzu kreacjom bardziej formalnym lub bardziej wyrafinowanego stylu tym bardziej codziennym. Dobrze dobrana luksusowa apaszka na szyi może być także doskonałym zamiennikiem lub dodatkiem do wiszącej biżuterii.

Wiązana pośrodku lub z boku: oczywiście apaszkę można również zawiązać wokół szyi i tutaj również możemy spróbować kilku opcji; najbardziej klasyczną ze wszystkich będzie zawiązanie apaszki na węzełek na środku szyi; wiązanie możemy również wykonać z boku; samo wiązanie również może być różne: może to być pojedynczy węzełek, ale równie dobrze mogą to być dwa węzełki na różnych wysokościach; warto też rozważyć kokardki.

Wiązana jak krawat: jeśli już jesteśmy przy wiązaniach, to warto również sięgnąć po klasyczne węzły, czyli po wiązania krawatów; zresztą apaszka jest protoplastą krawata! Wystarczy zatem sięgnąć po liczne poradniki prezentujące różne style wiązania krawatów, aby nadać apaszce nowego sznytu i świetnie się przy tym bawić.

Luźno zwisająca: jedwabna apaszka może być również bardzo gustownym dodatkiem, gdy zwyczajnie pozwolimy jej luźno zwisać na szyi; biorąc pod uwagę, iż jest to dodatek bardzo lekki, przez co nie mając żadnego solidnego zaczepienia może niepostrzeżenie zniknąć z naszej szyi, najczęściej stosuje się go w tej postaci wpasowanego w rozpiętą koszulę lub rozpinaną bluzkę; taki dodatek, odpowiednio dobrany, może się sprawdzić zarówno w stroju luźniejszym jak i formalnym, damskim i męskim.

Spięta biżuterią lub pierścieniem: wiązanie apaszki można zastąpić spinaniem za pomocą przeznaczonego do tego ozdobnego pierścienia lub za pomocą biżuterii, np. broszki. W ten sposób otrzymujemy ciekawą kombinację biżuterii i apaszki, co może być niezwykłym dodatkiem do wielu formalnych strojów.

APASZKA NA RĘKACH

Jedwabna apaszka na ręce również może dostarczyć niezwykłych wrażeń. To nadal ten sam ekskluzywny dodatek, który w połączeniu z innymi dodatkami, może jeszcze bardziej podkreślić nasz oryginalny styl.

Opleciona wokół nadgarstka: opleciona wokół nadgarstka elegancka jedwabna apaszka, może stanowić stylowy dodatek sama z siebie lub występować w towarzystwie innych dodatków, współtworząc intrygującą kombinację. Apaszka świetnie się skomponuje zarówno z dodatkami z metalu jak i z innymi materiałami, takimi jak skóra, tworzywa sztuczne czy drewno. Jedwab to uniwersalna ozdoba i jest w stanie dodać klasy każdemu dodatkowi.

APASZKA NA ODZIEŻY

Apaszkę możemy również łączyć z różnymi częściami garderoby, windując je na bardziej ekskluzywny poziom i czyniąc bardziej eleganckimi.

Na torebce: szlachetna i elegancka jedwabna apaszka jest w stanie nadać szyku każdej damskiej torebce; najprostszym sposobem zastosowania jej w tej kombinacji, to przewiązanie jej na rączce torebki lub na jakimś innym – pozwalającym na pewne przymocowanie – elemencie. Inną opcją – która nie tylko nada torebce klasy, ale również spełni fantastyczną funkcję praktyczną – jest owinięcie apaszką rączki torebki, najlepiej obu (choć niekoniecznie); w ten sposób torebka zyska nowego, niezwykłego uroku, a na dodatek zabezpieczymy w ten sposób jedną z jej najbardziej zużywających się części. Owijać nie musimy całej rączki (jeśli apaszka okaże się za krótka), wystarczy górną część, ewentualnie boczną, jeśli nie zależy nam na aspekcie praktycznym. Tak czy owak efekt będzie piorunujący!

Na kurtce: jedwabna apaszka może się również okazać bardzo dobrym dodatkiem do bardziej wyszukanych kurtek, zarówno tych z miękkich materiałów jak i kurtek skórzanych; odpowiednia apaszka przywiązana do ramienia kurtki, może jej nadać bardzo świeżego stylu, bez względu na porę roku.

Na spodniach: jedwabną apaszkę możemy również przywiązać do spodni; w tej konfiguracji zazwyczaj najlepszym wyborem będzie przywiązanie apaszki do szlufki z boku spodni lub do paska; taki dodatek świetnie sprawdzi się np. do damskich spodni ¾ w okresie letnim. Wartą przemyślenia opcją jest również zastosowanie apaszki przeplecionej przez szlufki, zamiast paska; w tym przypadku można zastosować również dwie lub więcej apaszek powiązanych ze sobą.

APASZKA JAKO DOMINUJĄCA CZĘŚĆ GARDEROBY

Apaszka zasługuje również na uwagę jako część niezależna i dominująca i choć jej zastosowanie na tym polu jest dosyć ograniczone, czasami warto poszaleć i wziąć je pod uwagę.

Apaszka jako bluzka: ekskluzywne jedwabne apaszki to również piękne wzory, których zazwyczaj nie widać w całości; użycie zatem apaszki jako bluzki pozwala nam nie tylko na stworzenie unikalnego topu, ale również zaprezentowanie w całości zazwyczaj tylko częściowo widocznego wzoru. Apaszkę wiążemy z tyłu na szyi oraz niżej na plecach, tworząc w ten sposób ozdobne okrycie klatki piersiowej; jest to opcja letnia, wakacyjna, plażowa, gdyż takie użycie apaszki pozostawia nasze plecy odkryte.

Apaszka jako narzutka: podobnie możemy użyć apaszki narzucając ją na ramiona i może to być zarówno uzupełnienie topu lub kurtki, jak również osłona na nagie ramiona np. podczas wakacyjno-plażowych wojaży.

Apaszka jako stanik: spięta lub związana pośrodku apaszka, a następnie zawiązana na plecach, może stać się również ozdobnym stanikiem np. w typowo wakacyjno-plażowej kreacji.

PONADCZASOWA I ZAWSZE MODNA

Odpowiednio dobrana i zastosowana jedwabna apaszka jest dodatkiem uniwersalnym i ponadczasowym: codziennym i formalnym, damskim i męskim, wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym, zapewniającym zarówno odrobinę dodatkowego ciepła, jak i przyjemnego chłodu, elegancji i luzu, anonimowości i wyróżnienia, klasy, prestiżu, szlachetności i naturalnego uroku. Wystarczy po nią sięgnąć i puścić wodze fantazji, a ten niepozorny dodatek niejednokrotnie was zadziwi.

APASZKI Z WALL ART

Wall Art, znany z tworzenia ekskluzywnych, ręcznie malowanych tapet oraz dodatków do wnętrz, w 2021 roku nie przypadkiem postanowił zaprezentować swoje przebojowe wzory właśnie na jedwabnych apaszkach. Apaszki z Wall Art utożsamiają wszystko to, co w tym dodatku najbardziej jest cenione: szlachetny materiał, którym jest najwyższej jakości włoski jedwab, ręczne wykonanie oraz stylowe, unikalne wzornictwo. Oto odrobina luksusu w zasięgu ręki każdej osoby, która ceni sobie wysoką jakość, dobry smak i nieprzeciętny styl.

0

Skomentuj